Tevékenységeink
Milyen problémákkal fordulhatnak hozzánk a pedagógusok és a családok?
- Magatartási problémákkal küzd a gyermek, amik megnehezítik a beilleszkedését óvodai csoportjába vagy iskolai közösségébe - ezáltal pl. agresszívvá, szétszórttá, visszahúzódóvá, vagy szorongóvá válik.
- Tanulási, illetve képességbeli nehézségeket tapasztalnak a szülők, pedagógusok - fejletlen a nagymozgása, kézügyessége, olvasási, írási és számolási készsége, vagy a figyelmét nehezen tudja összpontosítani, jó képességű, mégsem annak megfelelően, vagy egyenetlenül teljesít.
- Pszichés, ill. pszichoszomatikus problémák észlelése esetén - viselkedés változások, szorongások, dühkitörések, túlzott érzékenység, agresszív megnyilvánulások, izomrángások /tic/, beszédritmus zavarok /dadogás, hadarás/, stb fordulnak elő, vagy olyan testi tünetektől szenved a gyermek, melyek mögött lelki okokat feltételezhetünk, pl.: fejfájás, hasfájás, hányás, alvászavar, táplálkozási és szobatisztasági problémák.
- Amikor a szülőknek segítségre támogatásra van szükségük a gyermek nevelését illető kérdésekben - életkori sajátosságok felismerésében és megoldásában, vagy közösség váltás előtt, testvérkapcsolatban felmerülő feszültségek esetén, válás esetén, egyéb krízis felmerülésekor.
- Az iskolaérettség-éretlenség megállapítását kérik szülők, vagy óvodapedagógusok.
- A közoktatási intézmények - óvoda, iskola - kérnek segítséget pl. nevelőtestületi értekezleten, órai megfigyelésen, vagy a gyermeket érintő fegyelmi tárgyaláson való részvételre, ill. az óvoda, ill. az iskola munkáját közvetlenül segítő módszerek alkalmazásához /óvodai-, ill iskolapszichológusi, ill. fejlesztő-, gyógypedagógusi feladatok/.
Hogyan kereshetik fel a szakszolgálatot?
A gyermekek és szüleik a következő módokon juthatnak el hozzánk:
- közvetlenül tőlünk kéri a segítséget a család /történhet telefonon, személyesen, vagy írásban/, a gyermek ellátásba vételhez azonban írásos jelentkezés szükséges;
- óvodai vagy iskolai javaslatra történik a jelentkezés írásban a megfelelő nyomtatványon, a szülő beleegyező aláírásával;
- orvosi beutalás formájában írásos jelentkezéssel.
Hogyan segítünk ?
- A szakszolgálat munkatársai szakrendelés keretében - a gyerek életkori sajátosságait figyelembevevő, barátságos környezetben - foglalkoznak a gyerekekkel és szüleikkel.
- A szakszolgálatban történő ellátás ingyenes.
- A szakszolgálat munkatársai a szülővel történő első találkozáskor megbeszélik a nehézséget jelentő problémákat, valamint felveszik az anamnesztikus adatokat.
- A problémától függően megbeszélik a pszichológiai, a pedagógiai vizsgálatok jellegét és módját, a gyermekkel való találkozás formáját, a foglalkozásokra való megfelelő, pozitív irányú felkészítését.
- A vezető okok és problémák, valamint a tünet jellege, a gyerek motiváltsága alapján pszichológiai jellegű foglalkozásokat szerveznek a szimptómák, a tünetek enyhítésére, megszüntetésére. Ez többnyire egyéni, illetve lehet csoportos foglalkozás - pl. játékterápia, családterápia.
- A szakszolgálat keretein belül történhet egyéni és kiscsoportos pedagógiai fejlesztés, ill. tehetség gondozás is.
- Szükség esetén a szakszolgálat munkatársa- a szülővel történő megbeszélés után - jelzéssel él külső - a problémát esetleg hatékonyabban kezelni tudó - intézmények felé /egészségügyi intézmény, családgondozó hálózat/.
- A szakszolgálat folyamatosan kapcsolatot tart a körzetébe tartozó közoktatási intézmények munkatársaival, az odajáró gyerekekkel, szüleikkel.
- Óvoda-, ill. iskolapszichológusként, fejlesztő-, ill. gyógypedagógusként a szülői engedély beszerzése után megfigyeléseket, egyéni vizsgálatokat, fejlesztéseket, korrekciós foglalkozásokat végezhet el az óvodások és iskolások körében.
- A szakszolgálatban zajló munka komplex jellegéből adódik, hogy a tevékenységek csak team-munkában folytatható. A többféle végzettségű szakember kiegészítheti egymás tudását, meglátásait, a különböző szakterületekről érkező tapasztalatok többlettel segíthetik a pontos megoldások megtalálását a gyerekek, családok érdekében.